U nás máte vždy dopravu zdarma!

O teologii v Teologické sumě

Neohodnoceno
105 Kč

S ÚVODEM DO SUMY

Tomáš Akvinský, překlad Tomáš Machula

brož., 84 str., rok vydání 2022

 

V tomto svazku přinášíme první otázku Teologické sumy (STh I, q. 1), v níž se Tomáš zaměřuje na samotnou teologii, tedy na disciplínu, která je pro Teologickou sumu stěžejní. Tomáš ji nazývá posvátnou naukou, neboť slovo teologie se v jeho době obvykle používalo pro metafyziku. Největší část otázky zaujímají články spojené s konceptem teologie jako vědy a moudrosti. Dále Tomáš pojednává o jazyku teologie a roli Písma svatého v teologickém bádání.

Úvodní studie obsahuje kromě pojednání o hlavních tématech první otázky také obsáhlý úvod do historie a struktury celé Teologické sumy.

Překlad, úvodní studie a poznámky Tomáš Machula.

Kategorie: Summa theologiae

Postup Sumy teologie je v jistém smyslu kruhový: vychází od Boha jako Stvořitele a směřuje k Bohu jako k cíli stvoření a naplnění dějin. Pochopit přesně stvoření, pád do hříchu i jeho nápravu vykoupením můžeme nyní jen částečně. V plnosti, jíž je naše lidství schopné, dojdeme i k plnějšímu poznání toho, co dnes známe jen částečně. Tuto skutečnost můžeme v jistém ohledu vztáhnout i na samotnou Tomášovu Sumu. Čteme-li první otázku, najdeme v ní mnohá témata, která nejsou ještě dokonale vysvětlena a detailně promyšlena, např. moudrost, věda, příčiny, teorie a praxe apod. Na prvním místě je to ale Bůh sám, který není jen předmětem (či subjektem) teologie nebo jakýmsi tématem Sumy, ale je to náš Pán a Stvořitel, z jehož rukou jsme vyšli a do jehož náruče směřujeme. (Z úvodní studie Tomáše Machuly)

 

Protože učitel katolické pravdy má vzdělávat nejen pokročilé, ale náleží mu také poučování začátečníků, jak říká Apoštol v 1 Kor 3, 1–2: „Jako maličkým v Kristu jsem vám dal mléko, a nikoli pokrm,“ úmyslem tohoto díla je předložit to, co patří ke křesťanskému náboženství, způsobem vhodným k poučení začátečníků.

Viděli jsme totiž, že nováčkům v této nauce dělá potíže mnoho z dostupných spisů, a to jednak kvůli množství otázek, článků a důkazů, jednak kvůli tomu, že věci nutné k dosažení vědění nejsou předloženy v systému vhodném pro vzdělávání, ale tak, jak to potřebuje nějaká kniha nebo jak to odpovídá okolnostem nějaké disputace, jednak také kvůli tomu, že časté opakování stejné věci vyvolává v myslích posluchačů nudu a zmatek.

Protože se chceme podobným věcem vyhnout, pokusíme se s důvěrou v Boží pomoc předložit to, co patří k posvátné nauce, stručným a jasným způsobem, jak to jen daná látka umožní. (STh, prooemium)

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení