Doprava zdarma od 750 Kč

Salve 1/2022 Hněv | e-kniha

Neohodnoceno
110 Kč

Toto číslo Salve se věnuje fenoménu hněvu, a to jak v historickém, tak současném kontextu. Hněv prochází celými dějinami lidstva, je součástí naší každodennosti, stojí jako výzva před každým člověkem. Je tématem teologickým v otázce rozhněvaného Boha, je otázkou společenskou a etickou, která souvisí především s tématem spravedlivého hněvu, je otázkou psychologickou a spirituální, dotýká se našeho života církevního, občanského i liturgického.

Jednotlivé příspěvky se věnují tématu hněvu na stránkách Starého i Nového zákona, u raněkřesťanských otců pouště, v Temné noci svatého Jana od Kříže či např. v textech a postojích papeže Františka. Součástí čísla je také studie o mravním hodnocení hněvu a jeho ospravedlnitelnosti, analýza středověké sekvence Dies irae či portrét (ne)hněvajícího se Krista, jak jej vykreslují vybraní autoři současné americké teologie. Nechybí ani spirituálně-teologický pohled na fenomén hněvu a na práci s ním ve vnitřním životě člověka, který se s touto emocí musí vyrovnávat.

Číslo doprovázejí fotografie jednotlivých realizací intervence Replace Rubens, v níž pět současných umělců postupně nahradilo Rubensův slavný obraz Ukřižování sv. Petra v kostele sv. Petra v Kolíně nad Rýnem.

 

Pouze jako e-kniha

E-knihu zasíláme mailem do 2 pracovních dnů po obdržení platby. Nabízíme ji ve formátu MOBI, EPUB a PDF. Formát, o který máte zájem, zadejte do poznámky pro prodejce v rámci objednávky.

Kategorie: E-knihy

Obsah:

Marie J. Pitterová OP: Kdo odolá jeho hroznému hněvu? (Nah 1,6) Boží hněv ve starozákonní perspektivě
Mireia Ryšková: Hněv v Novém zákoně

Apofthegmata pouštních otců o hněvu (Úvod Jiří Pavlík)

William Mattison: Mravně dobrý hněv? Od otázek kolem vindicatio k habitualizaci emocí
Alois M. Haas: Dies irae, dies illa
Tomáš Sixta: (Ne)hněvající se Kristus u některých autorů současné americké teologie
Jan od Kříže: O nedokonalostech, do kterých upadají začátečníci při neřesti hněvu (Úvod Jan Andil OCD)
Pavel Pola OCD: Jak se správně hněvat
Francesca Šimuniová OSB: Nenechat hněvem pustošit svou duši
Papež František: Nechte ke mně přicházet maličké. Promluva před modlitbou Anděl Páně v neděli 3. října 2021 (Úvod Matěj Jirsa)
Být bojovníkem znamená dávat svůj hněv do služeb něčemu vyššímu. Rozhovor s psychoterapeutem Richardem Machanem
Petr Beneš CSsR: O hněvu v literatuře a jeho zpracování
Alexandra Alvarová: Epocha výdělečného hněvu
Guido Schlimbach: Na estetické úrovni dneška. Dá se „nahradit“ Rubens? Kunst-Station Sankt Peter v Kolíně nad Rýnem a projekt „Replace Rubens“

 

Víc informací o čísle naleznete na stránkách www.salve.op.cz