Doprava zdarma od 750 Kč

Život podle Ducha Esej o duchovní teologii podle svatého Pavla a svatého Tomáše Akvinského

1 hodnocení
340 Kč

Servais Pinckaers 

 

Duchovní život zažíval v církvi časté výkyvy a nabýval mnoha podob. Dnes jsme svědky jeho postupné obnovy a oživení zájmu o spiritualitu. Tato obnova jde ve stopách Druhého vatikánského koncilu, který navrátil věřícím užívání Písma svatého spolu s přístupem k liturgii a zdůraznil povolání ke svatosti určené všem, laikům stejně jako kněžím a řeholníkům. Přispěl k ní i nový zájem o působení Ducha svatého v životě a zkušenosti křesťanů. Odpovídá potřebě pevné duchovní stravy, jakou pociťují mnozí ve světě zachváceném hledáním hmotného blahobytu.

Servais Pinckaers, inspirován svatým Pavlem a svatým Tomášem Akvinským, představuje křesťanskou spiritualitu jako život podle Ducha, který je prožíván ve sjednocení s osobou Krista. Ukazuje, jak je možné obnovit úzké a hluboké vazby mezi spiritualitou a celou teologií, zejména učením o morálce zasazeným do kontextu nového zákona. Takto podporovaný duchovní život se rozvíjí díky energii ctností a darů Ducha ve světle víry a z popudu lásky. Knihu uzavírá obecný přehled duchovních proudů, které obohatily hlavní období dějin církve.

Servais Théodore Pinckaers OP (1925, Lutych – 2008, Fribourg) byl francouzský dominikán, kněz a morální teolog. Působil na Univerzitě ve švýcarském Fribourgu, byl členem Mezinárodní teologické komise a poradcem Kongregace pro katolickou výchovu, podílel se na redakci Katechismu katolické církve. Je autorem mnoha knih a článků týkajících se základů křesťanské morálky.

Kategorie: Teologie

Bibliografické údaje:

Název: Život podle Ducha. Esej o duchovní teologii podle svatého Pavla a svatého Tomáše Akvinského
Autor: 
Servais Pinckaers
Nakladatel: Krystal OP
Ediční řada: Teologie
Originál: Le vie selon l'Esprit
Překlad: Tereza Hodinová
Jazyk: český
Rok vydání: 2024
Vazba: brožovaná
Počet stran: 270
Rozměry: 14,8 x 21 cm
ISBN: 978-80-7575-188-1

 


 

Ukázky:

Zásadní problém pro spirituální teologii spočívá v nezbytném sjednocení morálky a spirituality, jejichž rozdělení trvá už několik století ke škodě obou. Při klasickém vyučování byla samozřejmě k dispozici zdánlivě solidní morálka, která spočívala na přesně daných závazcích a zákazech, ztotožňovaných s Desaterem; byla to však morálka zbavená dechu a nadšení. Spiritualita naproti tomu jistě nepostrádala vroucnost, ale její základy byly slabé a rozvíjela se spíše v řádu citovosti. Obnovení vazeb mezi morálkou a spiritualitou je nezbytnou podmínkou pro to, aby byl první z nich navrácen duchovní dynamismus a druhé zas pevnost. V současné době je to možná dokonce podmínka pro přežití obou z nich. Této obnovy podle našeho názoru nelze dosáhnout, aniž bychom využili ctností, jejichž vzory nám nabízejí církevní otcové i Tomáš Akvinský. Takto uzdravená morální teologie by snadno nalezla své hluboké spojení s Písmem a dogmatikou.

Život podle Ducha se započíná a udržuje – u teologa i nejprostšího z věřících – pokornou odvahou víry v milost Ježíše Krista, který se pro nás stal chudým a poslušným až ke smrti kříže, na němž porazil zlo, potom vstal z mrtvých ve svém těle, aby nám je dal za pokrm. Pán nás zve, abychom ho následovali v modlitbě, prostřednictvím askeze a ctností, které nás jemu připodobňují. Musíme se dnes odvážit v něho věřit a spolu s církví v něm nalézat naději pro sebe samé.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: