U nás máte vždy dopravu zdarma!

Ježíš z Nazareta, Pán a spasitel - 3. doplněné vydání

Neohodnoceno
455 Kč
Vyprodáno

Ctirad Václav Pospíšil, 3. vyd., brož., 416 str., rok vydání 2006

První obsáhlejší pokoncilní zpracování dogmatické christologie a soteriologie v češtině. Autorův živý styl, šíře záběru a zároveň ucelenost výkladu činí publikaci vhodnou nejen pro studenty teologických fakult, ale i pro ty, kdo chtějí prohloubit své znalosti christologie samostatným studiem. Vydáno ve spolupráci s Karmelitánským nakladatelstvím

Kategorie: Teologie

Práce profesora Pospíšila Ježíš z Nazareta, Pán a Spasitel je prvním systematickým zpracováním christologie a soteriologie, napsaným po 2. vatikánském koncilu v českém jazyce. Autor postupuje v souladu s požadavkem koncilu na metodu v dogmatické teologii. Začíná dějinami dogmatu (auditus fidei) a dospívá ke spekulativnímu prohloubení stěžejních témat (intellectus fidei). Nejprve jsme uvedeni do christologické metody a terminologie. V druhé kapitole se probírají různé přístupy k dějinnému Ježíši a biblické christologii. Třetí kapitola zpracovává myšlení o Ježíši Kristu v patristické epoše, tedy jak u církevních otců, tak u jejich názorových oponentů a odpůrců. Kapitola čtvrtá pojednává do hloubky o rozličných aspektech vtělení Božího Syna. V páté se zabýváme tajemstvím Muže z Nazareta z hlediska jeho díla spásy. Vrcholem a svorníkem je zde událost kříže, Kristovo sebevydání a oběť za hřích světa. Pospíšilův tvůrčí přínos spočívá především v úzkém propojování teologie a spirituality, teorie a praxe. Teologie v jeho pojetí není odtržena od života, naopak pomáhá hlubšímu a celistvějšímu chápání naší víry a světa kolem nás. Předností knihy je hloubka a ucelenost výkladu, který v sobě zahrnuje kritickou práci s příspěvky jiných teologů, stejně jako odborníků ze souvisejících vědních oborů. Autor se nevyhýbá odpovědím na obtížné otázky: Jaký je hlavní účel vtělení Božího Syna? Jak se rozvíjelo Ježíšovo vědomí a poznání? Jaký je poměr mezi Ježíšovými mesiášskými zkouškami a hloubkou jeho svobody? Jaká jsou nesprávná pojetí spásonosného významu Kristova kříže? V jakém smyslu je Muž z Nazareta spasitelem těch, kdo žili „před Kristem“? Od čeho nás Kristus vlastně osvobodil? Monografie Ježíš z Nazareta, Pán a Spasitel slouží jako standardní učební text na českých i moravských teologických fakultách. Oblíbili si ji také ti, kdo mají hlubší zájem o tajemství osoby a života Ježíše Krista a chtějí své znalosti christologie prohloubit samostatným studiem. Čtvrté vydání je oproti třem předchozím rozšířeno a obohaceno o nová témata.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení