Doprava zdarma od 750 Kč

Letní škola Tomáše Akvinského

 

3. ročník • 28. 7. – 3. 8. 2024 • AG Kroměříž • téma Láska

Třetí ročník Letní školy Tomáše Akvinského se bude konat ve dnech 28. července až 3. srpna 2024 na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži. Akci pořádají Česká a Slovenská domi­nikánská provincie ve spolupráci s nakladatelstvím Krystal OP. Tento roč­ník bude věnován tématu Láska. Náplní letní školy bude společné studium nauky a textů svatého Tomáše vztahujících se k danému tématu a hledá­ní jejich významu pro náš duchovní i praktický život. Na programu budou přednášky, workshopy, společná i individuální modlitba a čas pro setkávání a rozhovory. Těšíme se na vás. 

Cena

Varianta A : 7 100 Kč (celý pobyt (28. 7. – 3. 8.)plnou penzí (snídaně, oběd, večeře), vlastní spacák)

Varianta B : 7 700 Kč (celý pobyt (28. 7. – 3. 8.)plnou penzí (snídaně, oběd, večeře), lůžkoviny)

Varianta C – studentská (do 26 let)2 870 Kč (celý pobyt (28. 7. – 3. 8.)plnou penzí (snídaně, oběd, večeře), vlastní spacák)

Přihlášení na adrese lsta@op.cz Do e-mailu uveďte svoje jméno, příjmení a telefonický kontakt.

Platba je možná pouze bankovním převodem na č.ú. 637 5022/2700, VS 1274 a musí být uhrazena nejpozději do 15. července 2024. Do poznámky k platbě uveďte svoje jméno, příjmení a výraz LŠTA 2024 (např. Jan Novák LŠTA 2024).

 

Seznam hlavních přednášek:

Erós. Od Platóna po Dionýsia Areopagitu (prof. Filip Karfík)

Přátelství u Platóna, Aristotela a pozdních stoiků (prof. Tomáš Machula)

Láska a přátelství podle Tomáše (prof. Tomáš Machula)

Láska jako teologická ctnost (fr. Lukáš Fošum OP)

Hriechy proti láske (fr. Samuel Lovás OP)

Duch Svatý jako Láska (fr. Štěpán Filip OP)

Nemenný Boh a jeho láska k stvoreniu (fr. Alan Dely OP)

Pokoj jako účinek lásky (fr. Irenej Šiklar OP)

 letni_skola_TA_2024_web

 

Anotace přednášek

Erós. Od Platóna po Dionýsia Areopagitu (prof. Filip Karfík)

Zatímco Platón pojednává o erotu v kontextu řeckého náboženství, novoplatónský směr pracuje s “božským erotem” v monoteistickém křesťanském kontextu. Co nám tento vývoj říká o podstatě lásky a jak je důležitý její předmět a subjekt?

Přátelství u Platóna, Aristotela a pozdních stoiků (prof. Tomáš Machula)

První přednáška srovná způsob, jakým o přátelství mluví Platón (hlavně v dialozích Lysis a Zákony), Aristotelés (Etika Nikomachova a Politika) a stoikové (Senekovy dopisy).

Láska a přátelství podle Tomáše (prof. Tomáš Machula)

Druhá přednáška se soustředí na vztah přátelství a lásky v Tomášově myšlení. Všimne si antických zdrojů Tomášova myšlení a na rozdíl mezi přátelstvím s Bohem a přátelstvím s člověkem.

Láska jako teologická ctnost (fr. Lukáš Fošum OP)

Vedle Tomášovy definice božské lásky jako přátelství, ve kterém nám Bůh dává účast na své blaženosti, je třeba pro základní charakteristiku formy všech ctností dodat ještě další skutečnosti: kdo je předmětem lásky, kdo je jejím subjektem, jaký je hlavní úkon lásky, a nakonec jak je důležitý řád lásky.

Hriechy proti láske (fr. Samuel Lovás OP)

Prednáška rozoberie nenávisť ako priamy hriech proti láske, spolu s hriechmi proti účinkom lásky: acédiu a závisť, ktoré pôsobia proti radosti, a pohoršenie, ktoré je proti dobročinnosti a bratskému napomenutiu.Prednáška rozoberie nenávisť ako priamy hriech proti láske, spolu s hriechmi proti účinkom lásky: acédiu a závisť, ktoré pôsobia proti radosti, a pohoršenie, ktoré je proti dobročinnosti a bratskému napomenutiu.

Duch Svatý jako Láska (fr. Štěpán Filip OP)

Duch Svatý vychází z Otce a Syna jako Láska. Láska je tak vlastním jménem Ducha Svatého, které je odlišné od Lásky jako esenciálního jména celé Nejsvětější Trojice, a Duch Svatý je zosobněná Láska Otce a Syna. S tím souvisí další pojmenování Ducha Svatého jako Daru. Duch Svatý je také Boží stvořitelskou Láskou.

Nemenný Boh a jeho láska k stvoreniu (fr. Alan Dely OP)

Pri opise stvorenia sv. Tomáš zastával názor, že vzťah Boha a jeho stvorenia je nerecipročný: vzťah stvorenia k Bohu je síce reálny (realis), ale vzťah Boha k svojmu stvoreniu je „len“ pomyselný (secundum rationem). Takýto slovník môže súčasnému človeku znieť vzdialene, ba až absurdne. Tomáš však pomocou metafyziky nerecipročných vzťahov nepoukazuje na Božiu ľahostajnosť voči stvoreniu, ale skôr objasňuje Božiu transcendentnosť či imanentnosť a atribút Božej nemennosti.

Pokoj jako účinek lásky (fr. Irenej Šiklar OP)

Pokoj je jistě plodem spravedlnosti i lásky a je to nepochybně dar od Boha, jak do dosvědčuje Písmo. Svatý Augustin jej spojil s pojmem řádu, Dyonisius zas s pojmem jednoty. Tomáš toto dědictví promyslel, uspořádal a výsledek je víc než přesvědčivý, pokoj je především jedním z vnitřních účinků lásky.


 

2. ročník • téma Trojice

Ve dnech 30. 7. – 4. 8. 2023 se v klášteře v Tuchoměřicích konal 2. ročník Letní školy Tomáše Akvinského. Pořadatelem byla Česká dominikánská provincie ve spolupráci s nakladatelstvím Krystal OP.  Jejím smyslem je společné studium nauky a textů svatého Tomáše vztahujících se k tématu Trojice a hledání jejich významu pro náš duchovní i praktický život. Náplní Letní školy jsou přednášky, workshopy, společná i individuální modlitba a čas pro setkávání a rozhovory.

  

Jednotlivé přednášky si můžete poslechnout v kanálu Youtube Řádu bratří kazatelů:

 

Základní terminologie Tomášova pojednání o Trojici (fr. Efrem Jindráček OP)

Tomášův traktát o Trojici v Teologické sumě. Struktura, obsah, důsledky (doc. David Svoboda)

Neviditelná a viditelná poslání božských osob (fr. Štěpán Filip OP)

Tomášovo pojetí osoby a jeho důsledky pro antropologii a etiku (prof. Tomáš Machula)

Obraz Trojice v člověku (fr. Irenej Šiklar OP)

 

Knihy vydané nakladatelstvím Krystal OP jsou využívány při výkladu i diskuzi, a to především tituly vydané v rámci projektu Suma 21 (překlad Teologické sumy pro 21. století), vycházející v ediční řadě Summa theologiae, a dále knihy z edičních řad AquinataFilosofie a Dominicana.

 

Anotace přednášek

Pondělí 31. 7. –  Základní terminologie Tomášova pojednání o Trojici (fr. Efrem Jindráček OP) 

Tomáš Akvinský při výkladu katolické nauky o Nejsvětější Trojici používá několik klíčových termínů, které jsou dobře známy jak ze samotných dogmatických definic, tak z dokumentů magisteria, ale i z filosofie. Patří mezi ně především pojem „substance“, „subsistence“, „osoba“, „vztah“. Naším úkolem bude prostudovat význam těchto termínů v kontextu Tomášova výkladu a jeho vlastních definic. Připomeneme si, že dogmatické definice vycházejí především z obecného významu slov, a nikoli z konkrétní historické filosofické soustavy rozvinuté jako vědy. Rozebereme způsob predikace těchto termínů ve vědecké teologii při jejich aplikaci na téma Trojice: univocita, nebo analogie, a pokud analogie, tak jaký typ? Nakonec se zamyslíme nad konkrétními obtížemi spojenými s uvedenými termíny, jako je numerická a transcendentální jednota, obecná a individuální substance, definice osoby a kontradikce mezi substancí a akcidentem.       

 Úterý 1. 8. – Tomášův traktát o Trojici v Teologické sumě. Struktura, obsah, důsledky (doc. David Svoboda)

Tomášův traktát O Trojici v Teologické sumě je vrcholem jeho spekulativně trinitárních reflexí. V přednášce nejprve krátce vysvětlíme smysl trinitární teologie a její význam pro život křesťana. Dále zasadíme traktát do širšího kontextu Teologické sumy, vyložíme jeho strukturu a obsah. Následně z něho budeme společně číst a analyzovat vybrané úryvky (q. 27–42), které nám otevřou cestu k pochopení Tomášova celkového pojetí jednoho božství ve třech osobách i jeho dílčích myšlenkových postupů a argumentů. 

 Středa 2. 8. – Neviditelná a viditelná poslání božských osob (fr. Štěpán Filip OP)

Svatý Tomáš se věnuje otázce poslání božských osob zvláště ve svém komentáři k Sentencím Petra Lombardského (In I Sent., dd. 14–16) a v Teologické sumě (STh I, q. 43). Tato otázka je na jedné straně jakýmsi shrnutím a zpečetěním celého traktátu: toho, co je společné božským osobám, a zvláště toho, co je jim vlastní. V této souvislosti je především zdůrazněna návaznost mezi věčným vycházením božských osob a jejich posláním.

Otázka v Sumě o poslání božských osob je jakýmsi mostem mezi tím, co v ní předchází, totiž teologií v užším slova smyslu čili pojednáním o trojjediném Bohu v sobě samém, a vším ostatním, co v ní následuje, totiž ekonomií neboli pojednáním o působení trojjediného Boha navenek (ad extra). Celá Boží ekonomie má tak v poslání božských osob svůj základ, zvláště ekonomie milosti, tj. návratu (reditus) andělů a lidí k Bohu. Otázka poslání božských osob je sice náročná, ale překrásná. Vede nás do jádra tajemství Nejsvětější Trojice, k jeho kontemplaci, a má přesahy pro náš křesťanský život.

 Čtvrtek 3. 8. – Tomášovo pojetí osoby a jeho důsledky pro antropologii a etiku (prof. Tomáš Machula) 

Tomáš zpočátku přijímá Boethiovu definici osoby, jak je zachycena ve slavném textu Contra Eutychen et Nestorium: „... secundum Boetium, persona est rationalis naturae individua substantia“. Zatímco v Komentáři k Sentencím ji v podstatě doslovně a bez komentáře cituje, v Otázkách o Boží moci již přichází s vlastním výrazem „... persona humana significat subsistens distinctum in natura humana“, přičemž „distinctum subsistens in natura humana non est nisi aliquid per individualem materiam individuatum et ab aliis diversum“. Nejvýznamnější a nejkomentovanější text věnovaný osobě je pak z první části Teologické sumy. Podobně jako Boethius, i Tomáš si klade otázky po osobě především v kontextu christologie a trinitární teologie. Chápeme-li osobu jako nejvyšší stupeň bytí, pak v rámci tohoto ontologického řádu jsou nejdokonalejší osoby božské, poté andělské a nakonec lidské. Při úvahách o člověku jako osobě je tedy v teologické perspektivě zcela na místě vycházet od božských osob jako dokonalé personality k člověku, který má personalitu darovanou Bohem na základě stvoření.

 Pátek 4. 8. – Obraz Trojice v člověku (fr. Irenej Šiklar OP)

Svatý Tomáš, inspirovaný svatým Augustinem, nachází v člověku nejen obraz Boží, ale také obraz Nejsvětější Trojice. Budeme se věnovat jednak analogiím, které používá pro vycházení v kontextu rozumu a vůle, a to analogii poznání a lásky, následně též otázkám, jak se tajemství Nejsvětější Trojice zrcadlí v lidských skutcích: například v modlitbě, v duchovním životě. Vždyť to, že Nejsvětější Trojice je principem a cílem člověka, jistě formuje i cestu, po které se k ní ubíráme. To vše bude opřeno o texty sv. Tomáše, například o jeho nauku o darech Ducha svatého, kterým se budeme zvlášť věnovat.

 


 

Letní škola Tomáše Akvinského 2022

Ve dnech 1. - 5. 8. se v klášteře v Tuchoměřicích konala Letní škola Tomáše Akvinského. Pořadatelem byla Česká dominikánská provincie ve spolupráci s nakladatelstvím Krystal OP a Českou kongregací sester dominikánek. Jejím smyslem bylo společné studium nauky a textů svatého Tomáše vztahujících se k tématu stvoření a hledání jejich významu pro život náš a dnešního světa. Náplní Letní školy byly přednášky, workshopy, společná i individuální modlitba a čas pro setkávání a rozhovory.

 

Jednotlivé přednášky Letní školy Tomáše Akvinského si můžete poslechnout i zpětně v kanálu Youtube Řádu bratří kazatelů.

Základní studijní materiály si můžete stáhnout ZDE, doplňující materiály k jednotlivým přednáškám jsou ke stažení pod videi.

 

Stvoření světa jako závěr čistě filosofického důkazu? (1/2) | fr. Efrem Jindráček OP | 1.8.2022

Stvoření světa jako závěr čistě filosofického důkazu? (2/2) | fr. Efrem Jindráček OP | 1.8.2022

 

Trinitární rozměr stvoření (1/3) | David Svoboda | 2.8.2022

Ke stažení: Prezentace k přednášce Davida Svobody

Trinitární rozměr stvoření (2/3) | David Svoboda | 2.8.2022

Trinitární rozměr stvoření (3/3) | David Svoboda | 2.8.2022

 

Boží prozřetelnost a řízení (1/3) | fr. Štěpán Filip OP | 3.8.2022

Boží prozřetelnost a řízení (2/3) | fr. Štěpán Filip OP | 3.8.2022

Boží prozřetelnost a řízení (3/3) | fr. Štěpán Filip OP | 3.8.2022

 

 

Je-li ve stvoření zlo, může být Stvořitel zároveň vševládný i dobrý? (1/3) | fr. Metoděj Němec OP | 3.8.2022

Ke stažení: Text k přednášce fr. Metoděje Němce OP

Je-li ve stvoření zlo, může být Stvořitel zároveň vševládný i dobrý? (2/3) | fr. Metoděj Němec OP | 3.8.2022

 

Je-li ve stvoření zlo, může být Stvořitel zároveň vševládný i dobrý? (3/3) | fr. Metoděj Němec OP | 3.8.2022

 

Respekt ke stvoření jako přijetí Boží vůle (1/3) | Tomáš Machula | 4.8.2022

Ke stažení: Prezentace k přednášce Tomáše Machuly

                     Texty k přednášce Tomáše Machuly

Respekt ke stvoření jako přijetí Boží vůle (2/3) | Tomáš Machula | 4.8.2022

Respekt ke stvoření jako přijetí Boží vůle (3/3) | Tomáš Machula | 4.8.2022

 

Vztah mezi Božím obrazem a blažeností (1/3) | fr. Irenej Šiklar OP | 5.8.2022

Ke stažení: Prezentace k přednášce fr. Ireneje Šiklara OP

Vztah mezi Božím obrazem a blažeností (2/3) | fr. Irenej Šiklar OP | 5.8.2022

Vztah mezi Božím obrazem a blažeností (3/3) | fr. Irenej Šiklar OP | 5.8.2022

 

Více fotografií naleznete zde 

 


 

Letní škola Tomáše Akvinského 2021

 

Ve dnech 9. - 13. 8. se v Jablonném v Podještědí konala Letní škola svatého Tomáše Akvinského. Pořadatelem byla Česká dominikánská provincie ve spolupráci s nakladatelstvím Krystal OP a Českou kongregací sester dominikánek. Jejím smyslem bylo společné studium nauky a textů svatého Tomáše a hledání jejich významu pro život náš a dnešního světa. Náplní Letní školy byly přednášky, workshopy, společná i individuální modlitba a čas pro setkávání a rozhovory.

 

Knihy vydané nakladatelstvím Krystal OP byly využívané při výkladu i diskuzi, a to především tituly vydané v rámci projektu Suma 21 (překlad Teologické sumy pro 21. století), vycházející v ediční řadě Summa theologiae a dále knihy z edičních řad Aquinata, Filosofie a Dominicana.

 

Jednotlivé přednášky Letní školy Tomáše Akvinského můžete absolvovat i zpětně v kanálu Youtube nakladatelství Krystal OP 

Život sv. Tomáše Akvinského | fr. Štěpán Filip OP | 9.8.2021

Ke stažení: modlitba sv. Tomáše Akvinského před diktováním, psaním nebo kázáním a přehled děl sv. Tomáše Akvinského

 

Úvod do Sumy, De Deo Uno | fr. Štěpán Filip OP | 9.8.2021

 

Úvod do Sumy, De Deo Uno – otázky | fr. Štěpán Filip OP | 9.8.2021

 

Přehled titulů od a o sv. Tomášovi Akvinském v českém jazyce | fr. Štěpán Filip OP | 10.8.2021

Ke stažení: přehled děl sv. Tomáše Akvinského

 

Úvod do Secunda Pars, Blaženost (1/2) | fr. Irenej Šiklar OP | 10.8.2021

Ke stažení: Úvod do druhé části Summy Theologiae (prolog a otázky 1–5)

 

Úvod do Secunda Pars, Blaženost (2/2) | fr. Irenej Šiklar OP | 10.8.2021

 

Oheň u sv. Tomáše Akvinského | fr. Lukáš Fošum OP | 10.8.2021

Ke stažení: Oheň u sv. Tomáše Akvinského

 

Chudoba u prvních bratří | fr. Lukáš Fošum OP | 11.8.2021

Ke stažení: Svatý Tomáš Akvinský o chudobě a dokonalosti

 

Vtělení u sv. Tomáše Akvinského (1/2) | fr. Metoděj Němec OP | 11.8.2021

Ke stažení: Texty k přednášce

 

Vtělení u sv. Tomáše Akvinského (2/2) | fr. Metoděj Němec OP | 11.8.2021

 

Svátosti (1/2) | fr. Benedikt Mohelník OP | 12.8.2021

Ke stažení: Prezentace k přednášce, otázka 60, otázky 62–63, otázka 65

 

Svátosti (2/2) | fr. Benedikt Mohelník OP | 12.8.2021

 

Ekleziologie sv. Tomáše Akvinského (1/2) | fr. Ludvík Grundman OP | 13.8.2021

Ke stažení: Úvod do ekleziologie svatého Tomáše Akvinského, Ekleziologie svatého Tomáše Akvinského

 

Ekleziologie sv. Tomáše Akvinského (2/2) | fr. Ludvík Grundman OP | 13.8.2021

Více fotografií naleznete zde

O habitech ob
O habitech v Teologické sumě
120 Kč

Tomáš Akvinský, překlad Tomáš Machula brož., 96 str., rok vydání 2021   Pojednání o habitech v Teologické sumě (STh I-II, q. 49–54) navazuje na traktát o vášních...

Detail
1497
O stvoreni ob
O stvoření v šesti dnech v Teologické sumě
160 Kč

Tomáš Akvinský, překlad Tomáš Machula brož., 136 str., rok vydání 2020   Tomášův traktát o hexae­meronu (STh I, q. 65–74), tedy o šesti dnech stvoření, jak jsou popsány...

Detail
1376
O stvoreni cl ob
O stvoření člověka v Teologické sumě
200 Kč

Tomáš Akvinský, překlad Tomáš Machula brož., 164 str., rok vydání 2021    V této části Teologické sumy (STh I, q. 90–102) Tomáš pojednává o člověku v situaci před...

Detail
1521
Euchar ob
O eucharistii v Teologické sumě
390 Kč

Tomáš Akvinský, překlad Benedikt Mohelník brož., 328 str., rok vydání 2021   Traktát o svátosti eucharistie je posledním úplným traktátem Teologické sumy (STh III, q....

Detail
1473
4 položek celkem