Doprava zdarma od 750 Kč

Knižní salón

Nakladatelství Krystal OP a Dominikánská 8 zvou na večery diskuzního cyklu

 

DOMINIKÁNSKÝ KNIŽNÍ SALÓN

 

Dominikánský knižní salón je diskuzní klub čtenářů nakladatelství Krystal OP, pořádaný ve spolupráci s platformou „Dominikánská 8, místo vzdělání a kultury při klášteře sv. Jiljí v Praze“. Můžete se zde seznámit s novými knihami našeho vydavatelství a setkat se s jejich autory, překladateli, editory, s bratry dominikány a především s ostatními čtenáři. Všichni přítomní jsou aktivními spolutvůrci večera, dělí se o své zážitky z četby, o myšlenky, k nimž je kniha inspirovala, a společně se potýkají s otázkami, ke kterým je kniha či diskuse nad knihou dovedla.


• koná se obvykle druhou středu v měsíci v dominikánském klášteře v Praze, aktuální informace na facebook.com/KrystalOp nebo http://www.dominikanska8.cz

začátek vždy v 19:30 ve foyer barokního refektáře, vchod z Jilské ulice 5

Poslechněte si naše minulá setkání ze záznamu


 

 

středa 13. března 2024 v 19:30 hod.

Svatý Ambrož: O pokání

hosté večera: Karolína Štauberová a David Vopřada

 

„Pojďte ke mně všichni, kdo se lopotíte a jste obtíženi, a já vás občerstvím.“ (Mt 11, 28)

Bůh není krutě trestající Soudce, ale milosrdný Otec, jenž má stále otevřenou náruč pro své marnotratné syny. Jeho odpuštění však není automatické, předpokládá naše pokání. To ovšem nemá být jakési úzkoprsé „má dáti – dal“, ale celoživotní postoj pravdivého nahlížení sebe sama a otevírání se uzdravující Boží lásce. Spis svatého Ambrože nám k tomuto očišťování pohledu a srdce nabízí spoustu cenných podnětů.

Karolína Štauberová, dominikánská terciářka, doktorandka na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy, specializuje se na patristiku a dějiny dogmatu.

David Vopřada, kněz královéhradecké diecéze a kanovník-penitenciář Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, vyučuje patrologii a církevní dějiny starověku na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy.

  • ve foyer barokního refektáře, vchod z Jilské ulice 5



středa 10. dubna 2024 v 19:30 hod.

Jan Poříz OCD: Přátelství a reforma. Terezie z Ávily a Jeroným Gracián

host večera: Jan Poříz OCD

 

„Povoláním člověka je být přítelem – Boha i lidí –, avšak božským, či spíše boholidským či lidsko-božským způsobem.“

Jaké místo má přátelství v životě člověka? Může se člověk přátelit s Bohem? A nejsou lidská přátelství překážkou vztahu k Bohu? Ve svých úvahách se necháme inspirovat přátelstvím Terezie od Ježíše a Jeronýma Graciána, význačných osobností karmelitánského řádu, které stály na počátku řádové reformy a jejichž ryzí a hluboký vztah jim byl oporou na cestě k Bohu a posilou při uskutečňování jejich poslání.

Jan Poříz OCD, autor knihy, je kněz, člen řádu bosých karmelitánů. Působí ve farní pastoraci ve Slaném a je kaplanem a vyučujícím na ZŠ Maltézských rytířů v Kladně.

  • ve foyer barokního refektáře, vchod z Jilské ulice 5

  

středa 15. května 2024 v 19:30 hod.

Adrien Candiard: O fanatismu

host večera: Lukáš Fošum OP

 

„Nemělo by nás přiblížení se k Bohu a jeho uctívání učinit lepšími? Jak jen pochopit, že místo toho může vést k rigiditě, vyloučení a někdy i k násilí?“

Fanatismus není jen psychickou úchylkou či důsledkem sociálních nerovností. Za každým fanatismem stojí chybná teologie, která odsunula Boha stranou, falešná víra, která skutečného živého Boha nahradila modlou. Fanatismus hrozí nám všem, když si uděláme Boha z přikázání, z Bible, z liturgie, ze svatých, ba i z vlastního náboženství. Jak odolávat pokušení k modloslužbě, jak se bránit uzavírání Boha do našich omezujících představ?

Lukáš Fošum OP je dominikánský kněz a teolog, provinciál českých dominikánů. Přednáší morální teologii a bioetiku na KTF UK, organizuje Letní školu Tomáše Akvinského.

  • mimořádně ve velké hovorně, vchod z Jalovcové ulice 2

 

středa 12. června 2024 v 19:30 hod.

Tomáš Akvinský: O Božím bytí v Teologické sumě

host večera: Metoděj Němec OP

 „Co je u Boha neviditelné – jeho věčná moc a jeho božské bytí – to je možné už od počátku světa poznat světlem rozumu z toho, co stvořil.“ (Řím 1, 19)

Lze dokázat Boha? A je možné vystihnout povahu jeho bytí? Přijďte si spolu s námi připomenout pět Tomášových cest, jimiž lze dojít k poznání Boží existence, a osm atributů charakterizujících, jaký Bůh je, či spíše jaký není.

Metoděj Němec OP je dominikánský kněz a teolog, v loňském roce získal licenciát z posvátné teologie na Fribourské univerzitě. Spolupracuje na novém překladu Teologické sumy Tomáše Akvinského.

  • ve foyer barokního refektáře, vchod z Jilské ulice 5
Bernard KBR
Kázání během roku
430 Kč

Bernard z Clairvaux, překlad Markéta Koronthályová bilingva, váz., 360 str., 430 Kč   Jednadvacátý svazek edice Thesaurus přináší další ze sbírek kázání svatého Bernarda...

Detail
1880
Byt zivi v Bohu ob
Být živí v Bohu Křesťanská imaginace
375 Kč

Timothy Radcliffe, z angličtiny přeložila Marcela Koupilová brož., 388 str., rok vydání 2022   Křesťanská víra je pozváním k plnosti života v přátelství s Bohem a lidmi. Jak...

Detail
1872
Zlo ob
Zlo Teologický esej
350 Kč

Charles Journet, z francouzštiny přeložil Oldřich Selucký brož., 303 str., druhé, opravené vydání 2022   Hluboká teologická reflexe problému zla od jednoho z...

Detail
1800
ob vtel
Vtělené Slovo I v Teologické sumě
190 Kč

Tomáš Akvinský, překlad Metoděj Němec OP brož., 160 str., rok vydání 2022   V tomto svazku přinášíme šest úvodních christologických otázek, jimiž začíná třetí část Teologické...

Detail
1729
4 položek celkem