U nás máte vždy dopravu zdarma!

Metafyzika vztahů: Tomáš Akvinský a vybraní autoři tomistické tradice

Neohodnoceno
265 Kč

David Svoboda, brož., 224 str., rok vydání 2017

Vše, co existuje, se k něčemu vztahuje. Co to je vztah? Jaké jsou podmínky jeho existence?

Jakým způsobem ho lze dělit? Proč je každé jsoucno zaměřené k jinému? Opravdu jsou vztahy i v Bohu? A je skutečně osoba vztahem? V knize se můžeme seznámit s tím, jak na tyto (a mnohé další) otázky odpovídal Tomáš Akvinský a vybraní autoři tomistické tradice od 15. století až do současnosti. Kniha vychází v roce 2017 v řadě Filosofie.

Kategorie: Aquinata

Vztah je jedním ze základních filosofických pojmů. O všech věcech totiž můžeme uvažovat nejenom tak, jak se vyskytují samy o sobě, ale i s ohledem na skutečnosti jiné, k nimž se nějakým způsobem vztahují. Jsou-li tedy věci nějakým způsobem uspořádané, jako když jedna pochází z druhé nebo je k druhé zaměřena, sčítáme-li či odčítáme, nacházíme-li nějaké společenství, jazyk či osoby, poznáváme-li či milujeme, uvažujeme-li o zaměření všech věcí k Bohu a Boha ke světu, všude tam se setkáváme se vztahem. Jednoduše řečeno, vše, co existuje, se vztahuje k jinému. To nás zcela přirozeně vede k tomu, že začneme uvažovat o samotném vztahu. Jeho hlubší poznání nám pak umožňuje lépe porozumět mnoha dalším významným filosofickým problémům, které s ním bezprostředně souvisí, jako je např. kauzalita (ta se běžně chápe jako druh vztahu), teorie univerzálií (jednota obecného pojmu je tradičně považována za základ jeho vztahu k ostatním přirozenostem), osoba (ta je nejenom v personalismu spojována se vztahem), problematika poznání i žádání (tyto intencionální činnosti se nutně vztahují ke svému předmětu), logicko-sémantická analýza relačních výroků a jiné logické či metafyzické obtíže.

Nemělo by nás tedy překvapit, že tomuto tématu byla od starověku až do současnosti věnována nemalá pozornost. V knize, kterou předkládám čtenáři, se pokouším vyložit metafyzickou teorii vztahu, jak ji nacházíme rozpracovanou v díle „otce zakladatele“ tomistické tradice Tomáše Akvinského (1225–1274) a jak ji v jeho šlépějích rozvíjeli a domýšleli vybraní myslitelé hlásící se k ideovému odkazu Andělského doktora. Po určitém váhání jsem se nakonec rozhodl, že pojednám jenom o těch tomistech, kteří po vzoru Tomáše hájí realistickou koncepci vztahu, tj. vztahy považují z metafyzického hlediska za reálné (na nás nezávisle existující) jsoucna. Chci tedy čtenáři ukázat, jak o vztahu jako reálném jsoucnu uvažovali různí myslitelé tomistické tradice v průběhu posledních zhruba osmi staletí. Volba autorů, s nimiž se seznámíme, je do značné míry nahodilá a nezahrnuje zdaleka všechny významné postavy tomismu. Na druhou stranu jsem přesvědčen, že zvolení myslitelé patří k „rodinnému stříbru“ tomistické tradice a studium jejich díla nám odhalí to podstatné, co náleží k metafyzice vztahů pěstované v rámci této školy.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení